
Предавач: Фабио Сцатиггио
Наслов предавања: “Минерално уље и естри: Механизми формирања гаса и критеријуми тумачења гасне хроматорграфије”
Компанија: А&А Фрателли Пароди, Италија
Кратка биографија:
Фабио Сцатиггио је рођен у Венецији, Италија, 1957. године. Након што је дипломирао хемију, радио је у ЕНЕЛ-у, а затим у Терна Рете Италиа као менаџер хемијске лабораторије. Тренутно је у А&А Фрателли Пароди, као виши саветник за течности за електричне примене. Он је председник ТЦ 10 (течности за електротехничку примену) Италијанског електротехничког комитета (енг. Италиан Елецтротецхницал Цоммиттее – ЦЕИ). Члан је многих ИЕЦ ТЦ 10 радних група и сазива ПТ62975 (природни естри у употреби). Такође је пуноправни члан ЦИГРЕ СЦ-А2 (трансформерс) и СЦ-Д1 (емергинг материалс) и председавајући ЈWГ Д1/А2.77 (лиqуид тест он елецтрицал еqуипмент). Такође је старији члан и аутор рецензија за ИЕЕЕ и члан АСТМ Д27 комитета. Г. Сцатиггио је објавио многе научне радове са фокусом на дијагностику трансформатора помоћу гасне хроматографије (ДГА), на проблеме у вези са присуством корозивног сумпора у уљу, на индексе здравља трансформатора, на природне изолационе естре, на нове оптичке сензоре за он-лине праћење, на технике деконтаминације ПЦБ-а, итд. Г. Сцатиггио је добио „ИЕЦ Аwард 1906” 2008. године и добио је титулу „Истакнутог члана ЦИГРЕ” 2012. године.
Кратак садржај предавања:
Минерално уље и естри: Механизми формирања гаса и критеријуми тумачења гасне хроматорграфије
Фабио Сцатиггио
А&А Фрателли Пароди
Италија
Течни диелектрик, у интеракцији са чврстом изолацијом, примењује се у енергетским трансформаторима од почетка развоја електроиндустрије. Први индукциони намотаји, примитивни трансформатори, индустријски трансформатори, произведени 1884. године, били су сувог типа. Елиху Тхомпсон је патентирао употребу минералног уља 1887. године, али је тек 1891. минерално уље из сирове нафте експериментално коришћено у изолацији трофазних трансформатора.
Данас, иако још увек постоје сектори у којима је примена сувих трансформатора преовлађујућа, велика већина електричне опреме је уроњена у изолационе течности.
У новије време, неке друге течности су доступне као алтернатива минералном уљу. Природни и синтетички естри, само да поменемо оне најпопуларније и примењене, привукли су пажњу тржишта електричне енергије због неких иновативних својстава непознатих минералним уљима, као што су: висока тачка паљења, која смањује ризик од пожара, потпуна биоразградљивост која драстично смањује контаминацију животне средине у случају цурења, висока растворљивост воде која продужава животни век трансформатора и одрживост са великом уштедом ЦО2 јер је извор природан (биљни).
Као што је добро познато, енергетски трансформатор је нека врста црне кутије недоступне током погона, јер неки електрични тестови захтевају излазак трансформатора из погона.
У сваком случају, упркос главној намени изолационих течности (диелектрична изолација и расипање топлоте које настаје услед губитака приликом оптерећења и празног хода), додатно, изолациона течност делује као носилац информација. Нуспроизводи настали деградацијом чврстих и течних изолационих материјала су гасовити, течни и чврсти и ако се њихова концентрација измери то доводи до идентификације стања трансформатора.
Другим речима, изолациони флуид је за трансформатор оно што је крв за људско тело, а анализа раствореног гаса (ДГА) је неоспорно најпрецизнија техника за процену стања трансформатора.
Сада је лако закључити колико је важно тачно познавати механизам формирања гаса различитих течности да би се правилно применили постојећи критеријуми ДГА интерпретације.